Vůně domova

To je věčná otázka všech hospodyněk. Po každém úklidu celý byt voní jako Savo a vůně do záchodu dohromady. Když vaříte košťálovou zeleninu, sice uspokojíte chuťové buňky celé rodiny, ale o vůni se mluvit nedá, a to už vůbec nemluvit o smažení nedělních řízků. Jak tedy provonět domácnost tak, aby vůně vydržela i několik dní, nebyla moc vtíravá a zároveň si jí všiml každý, kdo vejde do dveří?

Pomerančová a citronová kůra na topení
Zrovna jste si oloupali pomeranč nebo vymačkali citron do čaje a přemýšlíte, zda by se kůra nedala nějak šikovně využít? Jistě, že dala! Položte kůru na radiátor a jak se bude postupně sušit, bude vydávat příjemnou citrusovou vůni. Kýženého efektu samozřejmě dosáhnete především tehdy, budete-li topit. Jestli máte doma krb nebo krbová kamna, můžete spojit provonění s milou dekorací a vlhčením vzduchu – položte na kamna plecháček naplněný vodou a citrusovou kůrou.

Levandule zachrání vše
Pověste si doma do oken snítky levandule, ozdobte s ní stůl nebo vchodové dveře. Na misky z přírodních materiálů lze nasypat také sušenou drcenou levanduli a pokud jste příznivci textilních dekorací, k dostání jsou i polštářky plněné levandulí. Ty umístíte buďto do postele, na sedací soupravu nebo na okenní parapet. Pamatujte však na to, že levandule má sama o sobě výrazné a svérázné aroma, které se ne vždy vyplatí kombinovat s jinými vůněmi.

Kvalitní svíčka
Většina dostupných svíček voní sotva pár prvních hodin a potom se aroma zcela ztratí. Pokud se ale rozhodnete investovat do kvalitní velké vonné svíčky, která je vyrobena z kvalitního materiálu, můžete se těšit na hodiny a dny provoněné vysněnou vůní. Vybírat totiž můžete z doslova nepřeberného množství zahrnující rarity jako vůně cukroví, nebo letního večera. Kvalitní vůně navíc zůstane v bytě ještě několik dalších hodin po tom, co svíčka dohořela.

Alternativou jsou také vonné oleje a vosky, které se umisťují do misky aromalampy.