Snad pro každého z nás je krádež automobilu věcí, která nás velmi zasáhne. Samozřejmě nikdo ji nechce zažít, a bráníme se proti ní všemi dostupnými prostředky, ovšem pokud se to již stane, chceme jej co nejdříve zpět. Je samozřejmé, že se s tímto problémem obrátíme na policii.
Faktem je, že právě policie má k dispozici mnohem více prostředků k nalezení našeho ztraceného vozu, než běžný člověk. Navíc má zavedené postupy, které jsou vyzkoušeny a voleny tak, aby se co nejvíce zvýšila pravděpodobnost úspěšného vyřešení případu.
Jednou z těchto vymožeností je i satelitní sledování vozidel. Tuto technologii známe asi všichni z nejrůznějších filmů, avšak je jasné, že ty jsou oproti skutečnosti poměrně dost přibarvené. Jak tedy doopravdy tento systém funguje?
Základní princip je velmi jednoduchý. Vozidlo má zabudovaný vysílač, který neustále vysílá signál. Ten je zachycen některou z družic, které nad námi krouží na orbitě. Ta tento signál zpracuje, především místo, odkud vyšel, a dané údaje vyšle do přijímače. Celý tento proces trvá jen několik sekund, neboť vysílané signální vlny cestují takřka rychlostí světla.
Je možné, aby vysílač i přijímač byly součástí jednoho zařízení. To je také princip navigace, ať už v automobilu nebo v mobilním telefonu. Je sice výhodný a poměrně přesný, není však už ani zdaleka tak užitečný v případě, že nám daná věc byla odcizena a my ji chceme co nejrychleji najít.
V takovém případě je vhodné, aby vysílač i přijímač byly každý v odlišném přístroji. Pak danou věc najdeme prakticky kdekoliv. Je například velmi dobře možné propojit automobil s mobilním telefonem, takže jej pomocí něj budeme moci sledovat.
Je tedy jasné, že se jedná o velmi užitečnou technologii, byť má ještě několik much, které je třeba vychytat. Věřím však, že se to brzy podaří a už se o své věci nebudeme muset tolik strachovat. Najdeme je přeci pomocí pár kliknutí!