Jak vybrat elektrocentrálu a kde všude najde své uplatnění? Náhradní zdroj elektřiny se může hodit!


Trávíte hodně času na své zahradě nebo chalupě a nemáte tam přívod elektřiny? Bez elektřiny se dnes všem těžko žije a pomoci vám může elektrocentrála.

Jak vybrat elektrocentrálu a kde všude najde své uplatnění? Náhradní zdroj elektřiny se může hodit!

I když se dnes bez přívodu elektrické energie neobejdeme, není pravidlem, že přípojku najdeme všude. Nejčastěji může být problém s přívodem elektřiny na stavbách, na chalupách nebo zahrádkách. Jenže všude tam je elektřina zapotřebí alespoň občas. Náhradním zdrojem elektřiny je elektrocentrála, tento náhradní generátor lze využít ve všech možných situacích, i třeba při výpadku proudu v rodinném domě. Jak vybrat tu správnou elektrocentrálu?

pexels-photo-157827

Co potřebujete vědět před nákupem

Elektrocentrála nebo také generátor slouží jako náhradní zdroj elektrické energie a to všude tam, kde není klasická elektrická přípojka z různých důvodů. Elektrocentrála si vystačí sama a pouze je nutné do ní nalít palivo. Mohou být přenosné tedy mobilní elektrocentrály nebo stacionární, tedy takové, které přenášet je velmi těžké a tyto pak zpravidla zůstávají na jednom místě. Nepřenosné generátory využívají zejména velké podniky a nemocnice nebo letiště, na těchto místech je pak nežádoucí jakýkoliv výpadek proudu a generátory tam nesmí chybět.

Mobilní elektrocentrály se přenášet dají, ovšem i tu je potřeba počítat s tím, že nejsou úplně nejlehčí, některé mohou klidně vážit i desítky kilogramů. Jejich přesun pak může usnadnit speciální vozík, který se dá dokoupit jako doplněk. Každý generátor má svůj spalovací motor a ten potřebuje palivo, aby mohla být produkována elektrická energie.

pexels-photo-1146562

Na cesty i na chalupy

Elektrocentrály mohou být benzínové nebo naftové a tyhle typy jsou také nejčastější. Novější pak mohou být i na plyn nebo na speciální druh oleje. Plynové elektrocentrály jsou úsporné a také nejméně škodí životnímu prostředí, jejich výkon ale není moc velký, a proto se hodí spíše na občasné a kratší používání, například na cesty do karavanu. Benzínové jsou nejvyužívanější a nejznámější, mají přijatelný výkon a uplatnění najdou například na zahradách či chalupách. Naftové generátory patří k nejvýkonnějším a zvládnou i delší provoz, což se může hodit například na stavbách nebo při výpadku proudu v rodinných domech.

Vždy je nutné dbát na to, aby bylo v generátoru dostatek toho správného paliva, aby se nepoškozoval motor. I na místech bez elektrické přípojky ale díky elektrocentrále můžete elektřinu mít k dispozici kdykoliv.