Bez mixéru se domácnost neobejde

Je to šikovný a praktický pomocník do kuchyně, bez kterého se žádná hospodyňka neobejde. Maminky ocení jednoduchou přípravu dětské výživy, polévek a omáček. Nejčastěji jej používáme, když potřebujeme mít krásně hladkou bramborovou kaši nebo těsto a za pomoci různého dalšího přídavného zařízení s ním zaděláme i těsto na knedlíky, rozsekáme ořechy či bylinky. Také za jeho pomoci vyrobíme domácí majonézu nebo rozdrtíme led, ušleháme krémy a šlehačku. Dokáže vlastně téměř všechno, bez čeho se při vaření neobejdeme.
 
JAK VŮBEC VZNIKL
Lidé si odjakživa práci v kuchyni chtěli usnadňovat. Pracné míchání těsta těžkou kovovou vařečkou inspirovalo už v roce 1908 Američana Herberta Johnstona z Ohia, aby sestrojil prvního předchůdce dnešních mixérů a o šest let později s ním již usnadňoval pekařům nejtěžší práci.

S koncem první světové války a postupem času přicházeli na trh další elektrické výrobky, určené pro domácí použití:
Ruční šlehač
Jeho základní funkcí je šlehání a hnětání za pomoci dvou šlehacích metel a hnětacích háků – proto se přibližuje nejvíce kuchyňskému robotu.

Stolní mixér
Slouží hlavně k mixování koktejlů, je robustnější a často má svoje pevně dané místo na kuchyňské lince.

Potravinový sekáček
Používá se k sekání bylinek, cibule a ostatní zeleniny či ovoce. Má malý rozměr a jednoduchou obsluhu i údržbu.
 
KTERÝ JE NEJLEPŠÍ
V padesátých letech začala výroba mixérů, které si získaly největší oblibu díky své snadné ovladatelnosti a precizního zpracování, přitom je lze použít k mnoha účelům.

Tyčový neboli ponorný mixér
Je levný, skladný a ušetří nám čas při přípravě pokrmů z čerstvých surovin. Jeho mixovací noha zvládne nejen mixování a šlehání, ale díky nástavcům i sekání cibule, ořechů, ledu, sýru, mrkve včetně krájení brambor. Je ergonomicky tvarovaný, takže se dobře drží v ruce a vlastně v menším množství dokáže to samé co robot.