Vyrobte si vlastní čistící prostředky, snadno a rychle!

Už jste někdy přemýšleli o tom, jak probíhal úklid v domácnostech našich prababiček, když ještě nebyly v obchodech k dostání všelijaké čistící prostředky s různými vůněmi a s různými účinky? Nebo vám chemické přípravky nedělají dobře na pokožku, dostáváte z nich vyrážku a všechno vás svědí. Nebo chcete byste prostě jen rádi šetřili životní prostředí, a proto nechcete vypouštět do odpadu litry chemie. A zkoušeli jste si někdy vyrobit vlastní čistící prostředky z toho, co máte běžně v domácnosti nebo co lze pořídit v každé drogerii? Zde je několik tipů, jak za málo peněz udělat hodně muziky.

Pokud máte citlivou pokožku, pravděpodobně vás běžné prací prostředky dráždí a nepomáhá nejspíš ani všemožná změkčovadla a aviváže. Speciální přípravky na dětskou nebo citlivou pokožku však stojí dost peněz a stejně nikdy přesně nevíte, co obsahují. Vytvořit si tak můžete snadno domácí, mnohem ekologičtější prací prostředek. Potřebovat budete prací mýdlo – využít můžete Jelena, Lanzu, marseillské mýdlo nebo přírodní olivové a krystalickou sodu nebo sodu bikarbonu.

Podle vašich preferencí pak můžete vytvořit buďto sypký prací prostředek jednoduchým nastrouháním mýdla a smícháním se sodou, v poměru přibližně 2 ku 3. Nebo ve stejném poměru sodu s mýdlem uvařit ve vodě, vznikne tak mycí gel. Dávkování je potom mnohem nižší než u běžných pracích prostředků, sypké směsi přibližně vrchovatou polévkovou lžíci na plnou pračku, tekutého dvě až tři. Pokud vám nestačí přirozená vůně mýdla, doladit lze prací přípravek vonným esenciálním olejem – postačí jen pár kapek.

Na vyčištění celé domácnosti skvěle poslouží čistič na bázi octa. Výroba je dokonale jednoduchá! Vezmete hrst pomerančových slupek, vložíte do zavařovací sklenice a zalejete je octem. Louhovat je necháte přibližně 3 měsíce, pak už jen výluh scedíte do rozprašovače a máte hotovo. Ocet využijete taky pro přípravu ekologického přípravku na mytí nádobí. Potřebovat na něj budete půlku rozpuštěného olivového mýdla, jednu lžíci octa a také jednu lžíci sody, na zavonění pak opět využijte oblíbený esenciální olej, ale opět pouze pár kapek!

To všechno pak rozmíchejte v asi čtyřech decích horké vody. Pořádně všechno promíchejte, ať vám tam neplavou například kousky mýdla a opět máte hotovo. Před použitím pro jistotu vždy protřepejte, aby se všechny složky spojily.

Podobných receptů určitě najdete ještě mraky a nejlepší by bylo, zeptat se babičky, co k čištění používali, když byla malá. Když se do výroby čistících prostředků pustíte, ulehčíte svojí peněžence i přírodě.