Maturita – formalita? Důležité je nezanedbat přípravu!

Co Tě čeká a nemine? Určitě si projdeš všemi základními fázemi posledního ročníku na střední škole.
První fáze – mám ještě čas – se projevuje tím, že se Ti do ničeho nechce. Máš na práci spoustu jiných věcí, jako učení se na testy a podobně, takže na maturitní otázky prostě nemáš čas. Pokud tohle období netrvá moc dlouho, není na tom nic špatně, stejně většinu informací do maturity naučených v tomto období stihneš zapomenout.
koncentrovaný student
Fáze druhá – už je čas – to je období, kdy Ti to začne v hlavě šrotovat, a říkáš si, jestli není nejvyšší čas začít s přípravou. V téhle fázi už se opravdu začínají učit ti, kdo to s maturitou (a víceméně celým studiem) myslí opravdu vážně a většinou míří vysoko. Samozřejmě jedou na samé jedničky, budoucí medici a podobně…
Fáze třetí – už není čas – to je doba těsně před svaťákem, kdy je ještě šance se to všechno relativně dobře naučit. Samozřejmě pokud maturuješ z předmětů, které Ti nejsou úplně cizí, a máš alespoň nějakou motivaci sedět nad otázkami pár hodin denně.
Fáze čtvrtá – jde do tuhého – to už je svatý týden, kdy si máš otázky jen opakovat. Spousta maturantů se ale teprve teď začíná na maturitu pořádně učit, ne že by se to nedalo zvládnout, ale bude to chtít spoustu soustředění, klidu, motivace to hned nezabalit a nějaké té podpory okolí. Samozřejmě taky hodně kafe.
Takže jak se s tou maturitou úspěšně poprat?
Začni včas, s dobrými podklady, a nezapomeň si opakovat, co už ses naučil. Otázky si vypracuj sám, alespoň se v nich pak zorientuješ, ušetříš pár kaček a můžeš je poskytnout příští rok nějakému chudákovi, co ho to teprve bude všechno čekat. S otázkami si nedělej moc velkou hlavu, pokud můžeš, inspiruj se v sešitech, učebnicích, z otázek od spolužáků, jenom se snaž zapamatovat si, co opisuješ.
Pořádej srazy maturantů Tvých předmětů. Není nad to, když si můžeš při skleničce dobrého vína rozprostřít přes celý stůl v kavárně tabulky, pravítka, propisky, kalkulačku, gumu, tužky, otázky, příklady a volné papíry k výpočtům a spolu s dalšími spolužáky se propočítat k úspěšnému zvládnutí maturity. Ve dvou se to vždycky táhne lépe, nejen proto, že si navzájem učivo případně můžete dovysvětlit.
nalévání šampaňského
Hodně si opakuj. Nahlas, v klidném prostředí, zkoušej napodobit podmínky u zkoušení. Neopakuj si zbytečně pořád dokola otázky, které umíš, jen aby ses ujistil, že jsi je nezapomněl. Složitější otázky si raději rozlož do více bloků a věnuj jim více času.
A poslední rada – hodně improvizuj. Mluv, pořád mluv, je to totiž pořád lepší, než kdybys mlčel.