Gympl – škola pro nadané děti?

Pokud se právě rozhodujete, kam zapsat svého deváťáka na střední školu, nejspíše jste již uvažovali i o gymnáziu. V deváté třídě málokdo tuší, čemu by se chtěl po zbytek života věnovat, takže i proto často padá volba na „gymply“, jelikož tím naženete svému dítěti další čtyři roky na rozhodování.
Proč gympl? Být studentem gymnázia má několik výhod. Pokud se na něj dostanete, což může, ale ne vždy nutně musí být obtížné, pak vězte, že se nacházíte ve společnosti studentů, od kterých můžete očekávat jistou inteligenční vyspělost…
třída s plátnem
Gympl ale není jen prestižní škola. V některých městech nalezneme vyhlášená gymnázia a zároveň ta pro „méně náročné“. Je třeba si ujasnit, jestli Vaše dítě touží po tom školou nějak projít, nebo se intenzivně připravovat.
Bez výšky nejste nic. Toto je taky sporné tvrzení, avšak pokud se po maturitě na gymnáziu nechystáte podnikat, či vydělávat si u pokladního pultu, pak bude nejspíše pravdivé. Bez vysoké školy se gymplák většinou neobejde. I na to je třeba myslet, jelikož po čtyřech letech studia se málokomu bude chtít pokračovat dalších pár let na výšce. Na druhou stranu je gymnázium nejlepší přípravou na vysokou, takže to má i své klady.
V čem jsou negativa gymnázia? Určitě to, že se studenti musí učit od každého něco. Mají základy biologie, dějepisu, matematiky, češtiny, informatiky, zeměpisu, zkrátka všeho, a to na dost vysoké úrovni. Na gymnáziu nezískáte žádnou praxi, proto může být, jak již bylo řečeno,v blízké budoucnost uplatnění poněkud omezené.
Gympl sice není žádný med, ale získáte tím jakousi prestiž. Když budete v práci kolegyním vykládat, že se Vaše dítě dostalo na gymnázium, určitě se vytáhnete víc, než když oznámíte, že jde na „zemědělku“.
studium vzorců
Existují i gymnázia se zaměřením – jazyková a technická. V těchto školách se žáci zaměřují nejvíce na předměty spojené s jejich oborem, na jazykových se klade důraz na perfektní znalost hlavního i druhého jazyka, technická gymnázia podporují výuku matematiky, fyziky a informatiky.
Než se pro gymnázium rozhodnete, navštivte den otevřených dveří a ptejte se studentů, ti Vám sami nejlépe řeknou, co obnáší studium na tomto typu střední školy.