Potřebujete detox

Co má společného detox s elektronikou? Hodně, ačkoliv se to nezdá. Když se podíváte jenom kolem sebe, tak můžete vidět, jak prakticky všichni drží mobilní telefon v ruce a žhavě odpovídají na zprávy, sms, hledají informace na internetu a prakticky už jen pípnutí je nenechá v klidu. Mnozí jsou i pracovně zaplaveni elektronickým vodopádem textových zpráv, mailů, chatů a další komunikačních kanálů. Připojeni jste prakticky 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a nemluvě o tom, když náhodou spojení náhodným výpadkem nefunguje, to je hotová tragédie. Spíš je tragédie to, že jste zapadli do něčeho, co vás rozhodně nenaplňuje, ale spíš vyčerpává. Za povšimnutí už jen stojí to, že když se v reálném světě s někým sejdete, tak přesto větší pozornost si zaslouží digitální svět. Že to tak není?
sedět v tureckém sedu


Možná si zkuste odpovědět na pár otázek.

· Když ráno vstanu, kontroluji hned po ránu mobilní telefon, tablet nebo počítač?

· Pracujete a náhle svoji činnost přerušíte, abyste se podívali na mail nebo sociální sítě?

· Kolik času trávíte s přáteli – samozřejmě v realitě a ne ve virtuálním světě.

· Dokáže vypnout telefon a nechat ho ležet u sebe jen tak pár hodin, samozřejmě ne v noci.

· Je možné nechat telefon někde úplně mimo, než se pohybujete? Klidně celé odpoledne?

· Sledujete elektronické zařízení, jakékoliv, při jídle?

· Jak dlouho vydržíte na návštěvě, bez toho aniž byste se podívali, zdali vám někdo nepsal?

· Dáte raději do ruky dítěti mobil nebo tablet, než byste si s ním hráli nebo povídali?

Otázek může být daleko více, ale jestli jste se přistihli, že jste na mnoho z nich odpověděli tak, že bez digitálního světa to nepůjde, tak vám hrozí přetížení a tím pádem potřebujete nutně digitální detox.
palec na dispeji

Nic není hned

To platí úplně snad pro všechno v životě. Rozhodně nemá cenu propadat panice. Všechno se zvládne krok za krokem. Je třeba nalézt rovnováhu mezi dokonalým digitálním světem a tím nedokonalým, ve kterém všichni reálně žijeme. Nenechat se vyrušovat při práci nebo činnostech, které máte rádi. Naučte se věnovat čas jeden druhému, protože jak život plyne, tak můžete zjistit, že už ten čas nemáte ani komu věnovat. Konec konců, každý je strůjcem svého štěstí, tudíž jen vy sami můžete dovolit digitálnímu zařízení, aby nad vámi mělo moc. Možná pak zjistíte, že je okolo vás mnoho krásných míst, lidí a dalších činností, které jste znali pouze v rozsahu vaší digitální obrazovky.